Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa En Populer, Genel, Güncel 8 Ocak 2018 10438 Görüntüleme

Staj Yapan Sağlık Personeline Erken Emeklilik Müjdesi!!

Staj Yapan Sağlık Personeline Erken Emeklilik Müjdesi!!

Staj Yapan Sağlık Personeline Erken Emeklilik Müjdesi!!

Şimdiye kadar Staj sigortası emeklilikte başlangıç tarihi sayılmıyordu. Bu konuda sayısız kez TBMM de kanun teklifi getirilmiş, staj mağdurları defaatle kampanyalar başlatarak seslerini duyurmaya çalışmışlardır. Yılan hikayesine dönen staj sigortasının sigortalılık başlangıç tarihi sayılmasına dair bir yönetmelik 5 Aralık 2017 SALI günü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yüzbinlerce insanı ilgilendiren bu durum neredeyse bir ay önce gerçekleşmesine rağmen belliki yapılan değişiklikten kimsenin haberi olmaması nedeniyle neredeyse hiçbir yerde konuya ilişkin bilgi de verilmemiş. Yapılan bu değişikle meslek lisesi mezunu yada iki yıllık SHMYO mezunu hemşire, att, teknisyen, tekniker aklınıza gelen tüm meslek lisesi mezunları okula başladıkları yılı bir dilekçe vererek sigorta başlangıcı olarak düzeltme hakkına sahip oluyorlar.

STAJ VE MESLEKİ EĞİTİM SÜRELERİNİN SİGORTALILIK SÜRESİ BAŞLANGICI OLARAK KABUL EDİLMESİ İÇİN SGK’YA VERİLEBİLECEK OLAN MÜRACAAT DİLEKÇE ÖRNEĞİ..

5 Aralık 2017 SALI Resmî Gazete Sayı: 30261
YÖNETMELİK
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından:
SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinde aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:
a) Birinci fıkra aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(1) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, meslekî ve teknik eğitime, meslekî ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar.”
b) İkinci fıkranın (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“b) (c) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar, göreve başladıkları veya okullarında öğretime başladıkları tarihten, kendi hesabına okumakta iken Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığı hesabına okumaya başlayanların, bu Kurumlar adına okumaya başladıkları tarihten itibaren on beş gün içinde,”
Yapılan bu değişikliğin “…meslekî ve teknik eğitime, meslekî ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar.” şeklindeki bölümü göz önüne alındığında okul ve stajda geçen sürelerin hizmetten sayılacağı net olarak anlaşılmaktadır.

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • ali ahmet :

    27 Eylül 2018-11:39

    1996 sağlık meslek girişliyim 1998-99-2000 yıllarında staj yaptık bizler sağlık sigortası yapılmamıştı sanırım bizlerin sgk girişlerini etkileyecek mi acaba 2004 de atandım nasıl erken emekli olabilirim diye umutlanıyorum