Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa Genel, Sağlık Personeli Yıpranma Payı, Sendika-Dernek 27 Aralık 2017 9376 Görüntüleme

Bu Branştaki Sağlıkçılara Yıpranma Payını Verilecek

Bu Branştaki Sağlıkçılara Yıpranma Payını Verilecek

Sağlık personeli yıpranma payı ne zaman, sağlık personeli yıpranma payı son dakika, sağlık personeline yıpranma payı verilecek mi, sağlık çalışanlarına yıpranma payı kimleri kapsıyor, sağlık personeli yıpranma payı nedir, sağlık bakanlığı yıpranma payı, sağlık bakanlığı personeli yıpranma payı

2008 yılı öncesi göreve başlayan radyoloji teknisyenlerine verilmeyen 360 güne 90 gün fiili hizmet zammı, Sağlık-Sen tarafından açılan bir dava ile yeniden kazanıldı.

5510 sayılı Kanun’a tabi olarak çalışıp fiili hizmet süresi zammından yararlanan röntgen teknisyenlerinin 360 gün için eklenen 90 günlük fiili hizmet süresinde kesintiler yapılıyordu. Sağlık-Sen, üyesi Sermin Parkın adına açtığı davada 2008 tarihinden sonra 5510 sayılı Kanun’a tabi çalışmaların da daha önce yürürlükte olan 5434 sayılı Kanun’a göre değerlendirilmesi ve bu doğrultuda fiili hizmet süresi zammından yararlandırılmasını talep etti. Talebi görüşen Edirne İdare Mahkemesi, 2008 tarihinden önce 5434 sayılı Kanun yürürlükteyken göreve başlayan röntgen teknisyenlerinin bu kanuna tabi olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle (01.10.2008 tarihinde 5510 sayılı Kanun yürürlüğe girmiş ve 5434 sayılı Kanun mülga olmuş olsa dahi) fiili hizmet süresi zammından kişinin kesintisiz yararlanması gerektiğine hükmederek, 5510 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilen çalışmaları ve kesinti yapılan uygulamayı hukuka uygun bulmayarak iptal kararı verdi. Mahkeme, kararında ayrıca 5510 sayılı Kanun’un geçici 4. maddesinde “Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce göreve başlayanların fiili hizmet süresi zammı hakkındaki uygulamaların daha önceden yürürlükte olan 5434 sayılı Kanun hükümleri uyarınca işlem yapılacağının hüküm altına alındığı’na vurgu yaptı.

Bu kararla birlikte 5434 sayılı Kanun’a tabi olarak örneğin 20 yıllık çalışması olan bir röntgen teknisyeni, 4 yıla bir yıl (360 güne 90 gün) olarak verilen yıpranma payı sonucunda emekliliğe 5 yıl daha erken hak kazanmış olacak ve emekli ikramiyesi ve emekli maaşı da bu doğrultuda hesaplanacak. Bu durumda olan röntgen teknisyenlerinin aynı haktan faydalanmak için dava açmaları gerekmekle beraber, kazanılan bu dava diğer davalar için emsal teşkil edecek. Sağlık-Sen, bu süreçte dava açacak üyelerine hukuki destek vereceğini, ayrıca genelin bu haktan faydalanması için de SGK’ya başvurduğunu açıkladı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.