Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa Genel, Güncel, Mevzuat 25 Ekim 2018 4073 Görüntüleme

Güvenlik soruşturması yönetmeliğinde, önemli değişiklik

Güvenlik soruşturması yönetmeliğinde, önemli değişiklik

25 Ekim 2018 tarihli ve 30576 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği“nde düzenlemeler yapıldı.

1- Kamu kurum ve kuruluşları arasında yapılacak “NAKLEN” atamalarda artık güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yaptırılmayacak. Halen devlet memuru olanların başka bir kamu kurumuna geçişlerinde bazı kurumlarca güvenlik soruşturması yaptırılırken bazılarınca yaptırılıyordu. Buradaki belirsizlik giderilmiş oldu. Ancak, kişinin istifa, emeklilik gibi kamu hizmetinden ayrıldıktan sonra yeniden ataması yapılacak olması halinde bu kişilere güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yaptırılacaktır.

2- İlgili yönetmeliğinin tanımlar kısmında “Yıkıcı ve bölücü faaliyetin” kapsamı genişletildi.

3- Tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gizlilik dereceli birim ve kısımları ile bunların görevlerini belirten bir yönerge, bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten bir ay içerisinde hazırlanacaktır. Yönerge hazırlandıktan sonra güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını yapacak kurumlara ve Cumhurbaşkanlığına gönderilecektir.

4- 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde sayılan görev ve pozisyonlara atanacaklar ile yurtdışı teşkilatında görevlendirilecek personel ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığında çalışacaklar hakkında güvenlik soruşturması Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından yapılacaktır. Arşiv araştırması ise yine mezkur kararnamede belirtilen görev ve pozisyonlara atanacaklar ile ve yurtdışı teşkilatlarında çalıştırılacak yabancı uyruklu şahıslar için yaptırılacaktır.

Bunun dışında, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirliklerince yukarıda sayılanlar dışında kalanlar hakkında güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması ilgili kurumun talebi doğrultusunda yapılacaktır.

5- Türk Silahlı Kuvvetleri personeli hakkında yaptırılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma talepleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığına iletilecektir. Bunlar hakkındaki işlemler Emniyet Genel Müdürlüğü ve/veya MİT’e yaptırılacaktır.

6- Kamu kurum ve kuruluşlarının gizlilik dereceli birim ve kısımlarının hiyerarşik olarak bağlı bulunduğu üst kademe yöneticilerinden bakan yardımcısı, kurum ve kuruluş başkanı, genel müdür, müstakil birim amirleri ile bunların yardımcıları, vali, büyükelçi ve bu birim ve kısımların çalışanlar için güvenlik soruşturması yaptırılacaktır. Bu konudaki talepler Cumhurbaşkanlığı aracılığı ile yürütülecek ve yaptırılacaktır.

7- Güvenlik soruşturma işlemlerinde araştırılacak hususlar yeniden düzenlenmiştir.

8- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmasında öngörülen süreler “İŞ GÜNÜ” olarak değiştirilmiştir. Buna göre arşiv araştırması taleplerinin ilgili makama ulaştığı tarihten itibaren en geç 30 iş günü, güvenlik soruşturması sonuçlarının ise en geç 60 iş günü içerisinde cevaplandırılması öngörülmüştür.

9- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda gelen bilgilerin değerlendirilmesi amacıyla kurulacak değerlendirme komisyonunda Müsteşarlıkların kaldırılması sebebiyle düzenleme Bakan Yardımcılıklarına uygun olarak yapılmıştır.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.