Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa En Populer, Genel, Güncel 26 Mayıs 2019 2166 Görüntüleme

Bakan KOCA: Sağlıkçıların Görev Tanımları Yeniden Düzenlenecek

Bakan KOCA: Sağlıkçıların Görev Tanımları Yeniden Düzenlenecek

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “İşini bilgiyle, ilgiyle ve sevgiyle yaptığına inandığım sağlık personelimizin meslek ve görev tanımlarının çağdaş normlara göre yeniden tanımlanması çalışmalarına başladık” diyerek, görev tanımlamaları hakkında düzenleme yapılacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Başta hemşire ve ebeler olmak üzere sağlık meslek mensuplarının ‘yardımcı sağlık personeli’statüsü ile çalışmalarına son vermek temel hedefimizdir.” ifadesini kullandı.

Bakan Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sergi Salonu’nda sağlık çalışanlarına verdiği iftar davetine katıldı.

Burada yaptığı konuşmasında Koca, Sağlık Bakanlığının vizyonunun, toplum olarak sağlıklı hayat tarzının benimsendiği, herkesin sağlık hakkının korunduğu, ihtiyaç halindeki herkesin vaktinde ve kaliteli sağlık hizmetine kolayca erişebilmesi olduğunu söyledi.

“Sağlıklı bir toplum olma hedefimize ulaşmadaki en büyük gücümüz, her biri sağlık hizmetine kendini adamış olan doktorundan hasta bakıcısına kadar geniş yelpazedeki fedakar sağlık çalışanlarımızdır.” diyen Koca, fedakar çalışanları sayesinde Türkiye’nin sağlık sisteminde büyük aşamalar kaydettiğini vurguladı.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleriyle hayata geçirilen şehir hastanelerinin onuncusunun açılışını önümüzdeki günlerde Bursa’da yapacaklarını bildiren Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehir hastanelerimizde hizmetin son noktasına ulaşabilmek iyi yetişmiş, görevini ibadet aşkıyla yapan çalışanlarımız sayesinde mümkün olacaktır. Bu hastanelerimizde ulaştığımız hizmet kalitesini bütün sağlık kuruluşlarımıza yaymanın gayreti içinde olacağız. Son dönemde zatıalinizin desteği sayesinde çalışanlarımızın özlük haklarında önemli adımlar atılmış oldu. Bu yılbaşından itibaren hekimlerin emekli maaşlarındaki ek ödeme devreye girdi. Yıllardır telaffuz edilen sağlık personelimizin fiili hizmet zammı, genel bilinen adıyla yıpranma tazminatı artık gerçek oldu.”

Bakan Koca, sağlık hizmetinin insan odaklı olduğunun, doktorundan hasta bakıcısına kadar her aşamada sabır ve fedakarlık istediğinin altını çizdi.

Sağlık hizmetinde zaman zaman istenilmeyen olayların yaşandığını söyleyen Koca, bu hususun sadece Türkiye’nin değil birçok ülkenin önemli bir sorunu olduğunu kaydetti.

– “Güçlü hasta-hekim iletişimi önceliğimizdir”

Yapılan yasal düzenlemeyle, artık sağlık çalışanına şiddet uygulayanlar hakkında şikayete gerek kalmaksızın kolluk kuvvetlerince işlem başlatıldığına ve bu kişilerin salıverilmeden savcılığa sevk edildiğine dikkati çekerek, sağlık çalışanlarının ifadelerinin de iş yerlerinde alındığını bildirdi.

Koca, “Ceza Kanunu’nda sadece sağlık çalışanlarına yönelik değil, bütün şiddet olaylarında, hırsızlık, gasp ve benzeri olaylarda herkesi ilgilendiren, kamu vicdanını rahatlatıcı genel düzenlemelerin önümüzdeki günlerde gündeme gelecek olan Adalet Reformu’nda yer alacağını umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuya sadece bir asayiş sorunu olarak yaklaşmanın ve çözümünü sadece bir noktada aramanın netice vermediğini belirten Koca, bunun için çok yönlü bir yaklaşımla tedbirlerin artırılması gerektiğine işaret etti.

Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 • hemşire :

  26 Mayıs 2019-22:51

  YETKİLİ SAĞLIK SEN SİZLERİ ALLAH BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN BİZLERİN BU HALLERİNİ BİLDİĞİNİZ HALDE TEPKİ GÖSTERMEYİP HAKLARIMIZ TALEPLERİMİZİ DİLE GETİRMİYORSANIZ NE HALİNİZ VARSA GÖRÜn

  kuruluş amacı görevleri ve işleri biz sağlık çalışanlarının haklarını savunmak olan bu amaçla kurulan sendikalar özellikle yetkili sağlık sen kendi çıkarları kendi koltukları için ses çıkarmıyorlarsa tepki göstermiyorlarsa bu durumumuzun başlıca nedeni budur.yazıklar olsun

  grevse grev,iş yavaşlatmaksa yavaşlatmak,iş bırakmaksa bırakmak ne yapılması gerekiyorsa artık yapılmalıdr askerlere 1 yıl önce 400 tl ile 900 tl zam yapılırken öğretim elemanlarına 1000 tl zam yapılırken doktorların sabitleri 2000 tl arttırılırken işçiler zamlar yapılırken oluyorda para ekonomi de sorun olmuyorsa bizlere gelince neden bir iyileştirme yapılmıyor bizler bunları hak ediyoruz bizlerin haklarını taleplerini dile getirecek olan yetkili sağlık sen ses çıkarmıyorsa ve bizlerde bunnları bile bile halen üyeliğe devam ediyorsak olacağı budur neden yetkili olup ses çıkarmıyor yetkili sendika koltuk kovalayacağına sesini çıkarsa iş çözülür ama nerde…bu sendikaya yetki verenler bu vebal sizin boynunuza istifa edin artık şu sendikadan yetkileri düşsün bak gör nasıl bağırıyorlar o zaman…2 saat iş bırakırsın dünya duyar sesini bunun başka yolu kalmadı…

  Hastanede 18 yıldır çalışan saglık memuru toplum saglığı teknisyeni olarak ve hemşire arkadaşlar olarak döner filan istemiyoruz maaşlarımızda adelet istiyoruz adalet kamuda en düşük maaşı alıyoruz buna ragmen hastaların banyosu alt temizliği bulaşıcı hastalıkları tedavileri vb vb ne hafta sonu ne bayramı ne gecesi ne resmintatili olmayan bizlerin aldığı maaş _4200 tl diğer kurumlarda bir polis 6000 tl bir zabıta 550o tl bir asker 7000 tl bir öğretmen 6000 tl alırken bir imam bir müftü masa başlarında çalışanlar bile bizlerden daha fazla maaş alırken hiç bir riski olmayan evrak işleriyle uğraşanlar bile fazla alıyor bunun neresi adalet iş yükü riski olan bu mesleği kaldırın o zaman madem bu kadar değersiz görüyorsunuz herşeyi doktorlar yapsın