Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa Genel, Güncel, Özlük Haklar 15 Kasım 2017 2124 Görüntüleme

Sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışma yapılıyor

Sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışma yapılıyor
Demircan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışmaların yapıldığını belirterek, “Önümüzdeki bütçeden sonra, Sağlık Yasa Paketi getireceğiz. Bu yasa çalışmamız, sadece sağlıkla ilgili olacak. Bunları komisyona getirmeden önce muhalefete ve kamuoyuna açacağız, tartışılsın, olgunlaşsın, ondan sonra biz tasarımızı getireceğiz komisyona.” dedi.

“Sağlık çalışanları zor bir meslek icra ediyor”

Sağlık çalışanlarının yoğun çalıştığını ve yıprandığını ifade eden Demircan, sağlık çalışanlarının zor bir meslek icra ettiğini söyledi.

İhtisas yapanların bunu çok iyi bildiğini dile getiren Demircan, “Nöbetler, yoğun çalışma ortamı sağlıkta kaçınılmaz. Esas mesele, bir aritmetik meselesi. İhtiyacınız belli ve elinizdeki doktor sayısı belli. Elinizdeki doktor sayısını optimum seviyeye çekmedikçe, bizim ne asistanımız ne uzman hekimimiz optimum şartlarda çalışamayacak. Mecburuz, ekstra ilave çalışma yapmaya. Ümit ediyorum, 5 yıl içinde Türkiye pratisyen hekim açığını kapatacak. On yılı alan bir süre içinde de uzman hekim açığını kapatacak diyemiyorum. Çünkü yan dal gelişmesi çok hızlı. Dün dahiliye vardı, sonra nefrolojisi geldi, bir sürü branşlar geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Hekim intiharlarını değerlendirdi

Bakan Demircan, intiharlara ilişkin bir soru üzerine de “Kaba intihar hızı yüz bin, nüfus başına düşen intihar sayısını ifade ediyor. Dünya Sağlık Örgütü 2017 istatistik verilerine göre, Amerika’da yüz binde 14,3, Avrupa bölgesinde 14,1, Türkiye’de TÜİK verilerine göre 2015 yılında yüz binde 4,15. Gönül ister ki sıfır olsun ama insanlar da bu şekilde kendi hayatlarına son veriyorlar.” diye konuştu.

Yorumlar

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 • HEMŞİRE :

  15 Kasım 2017-19:28

  yıllardır yıpranma vereceğiz diyorlar,özlük haklarımızda, maaşlarda

  iyileştirme,döner ser emekliliğe yansıtılması,can güvenliği,ek gösterge

  15 yıldır iyileştırme yapılmayan tek kurum sağlık çalışanlarıdır vb konu

  meclise gelince tık yok.eskiden sağlık sen başkanlığı yapmış sendikacı

  kökenli 10 yıldır millet vekili olan MAHMUT KAÇAR bey in sesi neden

  çıkmıyor.10 yıldır saglık çalışanları için kaç defa söz aldı kaç defa

  önerge verdi sorunlarını dile getirdi sorarım sizlere sendika

  başkanıyken mangalda kül bırakmıyanlar konu meclise girince ses soluk

  yok bu neyin tezatıdır hangisi yalan hangisi gerçek hiç samimi

  değilsiniz hiç inandırıcı değilsiniz.aynı şekilde memur sen eski başkanı

  şimdi millet vekili AHMET GÜNDOĞDU kaç defa biz saglık çalışanları için

  mecliste birseyler yaptı haklarımızı dile getirdi sorunlarımızı dile

  getirdi söylermisiniz. tbmm dile getirinde görelim ne kadar

  samimisiniz.şimdi SAGLIK SEN e,MEMUR SEN e nasıl güvenelim ..

  yıpranma,yıpranma

  diye diye anam.yakında üye yapacak kimseyi bulamıyacaksınız.

 • hemşire :

  16 Kasım 2017-08:23

  yıpranma payında önce daha büyük sorunları var saglık çalışanlarının sayın memiş can güvenliği,döner sermayenin emekliliğine yansıtılması,ek gösterge artışı ,özlük haklarında ve maaşlarda iyileştirme ,her kesime 15 yıldır iyileştirmeler yapıldı(ögretmenler,polisler,hakimler,işçiler,vb)ancak saglık çalışanlarına hiç birsey yok.kimse mekli olmak istemiyor emekli olunca 2000 tl kuru maaş döner sermayeden aldığımız 25 tl 30 tl önce bunları düzeltin sayın memeiş.3,5 zamma razı oldunuz ya şimdi de verilecek yıpranma payıda böyle olmasın sakın .artık siz memur sen saglık sene güvenimiz kalmadı biz saglık çalışanlarının bunu bilesiniz üye kişiler sırf zorunluluktan yetki sendika olduğunuzdan yoksa gönül bağından değil yakında kimseleri bulamıyacaksınız