Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Robotlar ve Sağlık Sektörü Gelecekteki Uygulamaları

Sağlık sektörü, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte büyük dönüşümler yaşamaktadır. Son yıllarda, r
Ana Sayfa Genel 7 Mayıs 2019 1175 Görüntüleme

Sağlık Teknikerlerinin İstihdam Sorunu, Hemşirenin Yerine Teknikerler Çalıştırılarak mı Çözülecek?

Sağlık Teknikerlerinin İstihdam Sorunu, Hemşirenin Yerine Teknikerler Çalıştırılarak mı Çözülecek?

Sağlık Teknikerlerinin İstihdam Sorunu, Hemşirenin Yerine Teknikerler Çalıştırılarak mı Çözülecek?

İstihdam sorunu değil, SAĞLIK SORUNU!

Son günlerde medyada, diyaliz teknikerleri, ameliyathane teknikerleri, evde bakım teknikerleri, yaşlı bakım teknikerleri ve acil tıp teknikerleri gibi sağlık teknikerlerinin istihdam sorunu tartışılmaktadır. Sağlık teknikerliği bölümleri, 2000’li yılların başlarında açılmaya başlamış, sağlık insan gücü planlamasından bağımsız bir şekilde hızla yaygınlaşmış ve bu program mezunlarının sayıları ülkemiz ihtiyacının çok üzerinde rakamlara ulaşmıştır.

2017 tarihinde BBC NEWS’de yer alan bir haberde “her yıl yaklaşık 70 ila 80 bin arası sağlık personelinin mezun olduğu, buna karşılık 2017’de 16 bin 500 kişilik atama yapıldığı” belirtilmiştir. Ayrıca sağlık personeli alımlarının mezun sayılarıyla orantılı ilerlemediği ve sağlık insan gücü planlaması yapılmazsa ciddi bir meslek enflasyonu görüleceği” paylaşılmıştır. Bu sorun, sağlık teknikerliği alanında çok daha belirgin bir şekilde yaşanmış ve yaşanmaktadır. Meslek tanımlarının, görev yetki ve sorumluluklarının ne olacağı belirlenmeden bu bölümlerin her birinin sayıları on binlere ulaşmıştır. İş bulmada ciddi sorunlar yaşayan sağlık teknikerleri ise, istihdam sorunlarının çözümü için politikacılara ciddi düzeyde baskı oluşturmaya başlamışlardır.

Medyada yer aldığı üzere sağlık teknikleri, son derece haklı oldukları atanma mücadelelerini, maalesef son derece yanlış bir yoldan yürütmektedir. Mevcut talep, istihdam sorunundan çıkıp, hemşirelik mesleğinin çalışma alanlarını, görev ve yetkilerini paylaşma yarışına dönüşmüştür. İlginçtir ki, teknikerlerin bu talepleri, karşılık bulmuştur. Örneğin, diyaliz teknikerleri, yapılan yasal düzenleme ile (Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelik, Tarih: 01.03.2019; Sayı: 30701) diyaliz hemşiresi yerine çalışır hale gelmiş, diyaliz teknikerinin görevleri ise kim olduğu açıkça belirtilmemiş teknisyen/teknikere bırakılmıştır. Taktir edersiniz ki, sağlık çalışanlarının yetkin olmadıkları ve diğer sağlık mesleklerinin görev alanlarında görevlendirilmeleri ve birbirinin alternatifi gibi sunulmaları toplum sağlığını riske atacaktır. Ayrıca bu uygulama, sağlık çalışanları arasında bir kargaşa ve çatışmaya yol açacaktır. Bu nedenledir ki sağlık teknikerlerinin “hemşire kadrolarını” ve eğitimini almadıkları başka bir mesleğin “görev, yetki ve sorumluluklarını” almak istemeleri, dünyada bir örneği olmayan haksız ve son derece riskli bir uygulamadır.

Biz hemşireler, toplum sağlığının savunucuları olarak soruyoruz, bu istihdam sorunun çözümü “görev, yetki ve sorumlulukları mevzuat ile güvence altına alınmış hemşirelerin mesleklerini icra ettikleri “acil hemşireliği, diyaliz hemşireliği, ameliyathane hemşireliği, yaşlı bakım ve evde bakım hemşireliği vb.” özel alanlarına, yetkinlikleri olmayan sağlık teknikerlerinin yerleştirilmesi midir? Her yıl giderek artan bu istihdam sorunu, halk sağlığı riske atılarak mı çözüme ulaşacak?

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.